Інтернет газета

Atlantic Council: Зеленський є катастрофою для України

0 320

Оригінал на сайті Atlantic Council

Згідно з останніми рейтингами, в першому турі виборів 31 березня Володимир Зеленський бере верх із 16,4% голосів проти 9,6% колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко і 10,8% президента Петра Порошенка. У другому турі (у квітні) Зеленський зможе перемогти Порошенка з рахунком 39,6%: 18,1%, а Тимошенко з рахунком — 35,5%: 22,2%.

Популярність цього коміка, очевидно, є симптомом загальної незадоволеності українців нинішніми політичними елітами, яких вони звинувачують у нездатності задовольнити високі очікування, породжені революцією Євромайдану 2014 року. Не дивно, що переважно російськомовний Зеленський має велику підтримку на південному сході та серед молоді, оскільки ці дві групи є найбільш віддаленими від українських еліт.

Якою би не була мотивація його прихильників, обрання Зеленського стане катастрофою для України. Він справляє враження порядної людини, але від кількох його публічно висловлених поглядів віє грубістю або кричущою дурістю. І найголовніше, він абсолютно недосвідчений як політик. Єдиний досвід з тим, що якимось чином нагадує світ політики, прийшов до нього через роль президента-реформатора, яку він грає на телебаченні. Але цього недостатньо в такий критичний момент для української, а також світової  історії.

Перемога Зеленського практично негайно призведе до таких згубних висновків для України.

По-перше, відносини України із Заходом атрофуються, оскільки Зеленський тільки намагається зрозуміти, які західні інститути та органи є найбільш важливими для його країни. Переговори з МВФ, Світовим банком і Європейським банком реконструкції та розвитку сповільняться. Тим часом американські та європейські лідери у своїх відносинах з Україною займуть вичікувальну позицію. Те саме зроблять інвестори, які вчинили би нерозумно, якби вклали свої капітали в країну, якою керує комік.

По-друге, українські олігархи, які частково відійшли в тінь протягом останніх п’яти років, скористаються недосвідченістю Зеленського та його нездатністю управляти складними урядовими структурами, щоб організувати своє повернення. Так само, як і корупціонери на всіх рівнях суспільства і держави. Український ВВП піде на спад, тіньова економіка зросте, безробіття зросте, торгівля з Європою скоротиться, а відтік мізків (особливо тієї молоді, яка обрала Зеленського), посилиться.

По-третє, реформи раптом зупиняться. Для початку, Зеленський не має тями, як нині змінюється суспільство, економіка та політика, і в нього піде рік або два на те, щоб про все це дізнатися. Бюрократичний та адміністративний хаос, який здійметься після того, як Зеленський прийде до влади, змусить зосередити увагу нового президента на тому, щоб підтримувати або заново встановлювати порядок у соціальній, політичній та економічній системі, які почнуть руйнуватися.

По-четверте, Путін і його фаворити у відколотих регіонах на південному сході України будуть задоволені прогресом руйнування України під керівництвом Зеленського. Хто міг би впоратися з країною, яку вони вважають жартом, краще, ніж клоун? Хто міг би зазнати більшого краху з можливими провокаціями на окупованих територіях, на Азовському морі або материковій Україні? Путін відчує велику спокусу почати збройний наступ на, скажімо, Маріуполь, одразу ж після інавгурації Зеленського. Можливо, ще більш небезпечним буде наступ пропаганди, яка намагатиметься схилити наївного Зеленського до низки зобов’язань, рівносильних відмові України від свого суверенітету.

І якщо ці можливі варіанти не призведуть до дуже поганих наслідків, є велика ймовірність того, що парламентські вибори в Україні цієї осені породять роздроблений і застійний законодавчий орган, нездатний домовитися ні про що. Тоді Україна отримає найгірший із трьох можливих світів – слабкого президента і слабку Раду перед обличчям серйозних внутрішніх і зовнішніх викликів.

Тоді для нової євромайданної революції настане ідеальний час – можливо, навіть протягом перших місяців після обрання Зеленського. Втім, цього разу дуже ймовірно, що вона буде спочатку насильницькою, оскільки українське населення має напрочуд великі приватні запаси зброї, а українська армія майже напевно стане на бік протестувальників і проти коміка в ролі головнокомандувача. Малоймовірно, що Путін зможе утриматися від того, щоб поспішити на допомогу своїм російськомовним збройним братам на території, яку він вважає Малоросією.

Так, ці сценарії є найгіршими з того, що можна собі уявити. І те, що робить їх ще більш жахливими, полягає в тому, що за Зеленського-президента все це можна уявити відносно легко. Порівняно з ким завгодно – Порошенком, Тимошенко або колишнім міністром оборони Анатолієм Гриценком – на чолі держави.

Коли Путін піде, і якщо Росія коли-небудь вирішить відмовитися від побудови імперії, українці матимуть повне право вибирати клоуна в президенти. Але до того часу їм слід усвідомити: керувати країною в сьогоднішньому небезпечному світі – це не жарти.

Олександр Мотиль

Переклад ІноЗМІ 

Коментарі
Завантаження ...