Інтернет газета

Як Тимошенко купує голоси виборців

0 443

СБУ розкрила схему виборчої піраміди вартістю 82 млн доларів США

21 лютого співробітники СБУ та ДБР провели 40 обшуків у таємних офісах угруповання, яке займалося купівлею голосів для кандидата в Президенти Юлії Тимошенко. Під час прес-конференції заступник Голови Служби безпеки Віктор Кононенко  заявив, що слідчі виявили в регіонах «механізм підкупу виборців та впливу РФ» на результати майбутніх виборів. За його словами, піраміду підкупу виборців Тимошенко допомагали створювати громадяни Росії та України, які раніше організовували подібні кампанії в РФ. Під час обшуків були вилучені десятки тисяч доларів, розписки про виплату коштів та інші документи. Обсяг фінансування виборчої піраміди, виявленої Службою безпеки, становить майже $82 млн.

МАСШТАБНІСТЬ ОБОРУДКИ

Прес-секретар Державного бюро розслідувань (ДБР) Ярина Петруша в ефірі «Громадського» повідомила, що перші обшуки провели у Запорізькій, Хмельницькій та Івано-Франківській областях. Але це лише верхівка піраміди. Позаяк триває слідство, інформація про інші регіони буде оприлюднена за мірою опрацювання вилучених матеріалів.

Утім, масштаби виборчої оборудки з купівлі голосів виборців штабом Юлії Тимошенко вже вражають. «Встановили 49 організаторів цієї діяльності. Цими особами було залучено, за нашими підрахунками, понад 686 тисяч громадян України! Кожен з них мав привести на виборчу дільницю по 10 осіб, які повинні були проголосувати за конкретного кандидата в Президенти», – повідомив 1 березня заступник Голови СБУ Віктор Кононенко в ефірі телеканалу «Інтер». І уточнив, що вартість цього проекту для забезпечення перемоги Тимошенко становить понад 2,22 мільярди гривень, або близько 82 мільйонів доларів США.

Відповідно до частини першої статті 255 Кримінального кодексу України слідчими була відкрита кримінальна справа за підозрою у створенні злочинної організації, мета якої – масовий підкуп виборців та фальсифікація результатів виборів.

За словами Кононенка, повістки надіслані вже понад 5 тисячам свідків. «Їх буде набагато більше, коли завершаться слідчі дії», – сказав заступник Голови СБУ.

ГОЛОВНІ БУДІВЕЛЬНИКИ ПІРАМІДИ

За даними матеріалів СБУ та інформацією телеканалу «Прямий», відповідальними за виборчу піраміду є народні депутати від «Батьківщини» Валерій Дубіль і Руслан Богдан.

Якщо присутність Дубіля у піраміді Тимошенко ще якось зрозуміла (позаочі його називають «тіньовиком, який уміє робити вибори на місцях»), то Богдан відомий переважно через скандали. Зокрема, в 2009 році його звинувачували у педофілії. У 2011-му Богдана виключили з фракції «Батьківщини» за співпрацю з Партією регіонів Віктора Януковича. А взимку нинішнього року нардеп від імені Тимошенко погрожував кандидату в Президенти Сергію Капліну і вимагав, щоб той прибрав білборди, де обіцяв знизити ціну на газ у 4 рази. Тому не дивно, що СБУ так швидко викрила виборчу оборудку, коли з’ясувала, що до неї може бути причетний депутат – фігурант інших резонансних скандалів.

Що ж до Валерія Дубіля, то він, як пише «Українська правда», у команді Юлії Тимошенко з 2008 року, коли вперше пройшов за її списками до парламенту. А 15 січня 2019 року він був призначений заступником голови партії «Батьківщина». На цю посаду ставлять лише відданих та наближених до Юлії Тимошенко людей.

В СБУ стверджують, що в підпорядкуванні Дубіля було троє кураторів регіонів. За роботу в Західній Україні відповідав Владислав Ковалевський, за Центр і Північ – Вартан Юмукян, за Південь і Схід – Євген Матвейчук.

Усі вони мало відомі й не є членами «Батьківщини». Втім, за даними «Наших грошей», Матвейчук, Ковалевський і Юмукян володіють спільним бізнесом. Вони є співзасновниками ТОВ «Смарт пауер», що займається «дослідженням кон’юнктури ринку та виявленням громадської думки», із частками статутного капіталу у розмірі 30%, 10% і 10% відповідно. Мажоритарним власником цієї фірми з часткою 50% є помічник депутата Дубіля Сергій Правдивець.

СХЕМА ПІДКУПУ

За даними СБУ, в піраміді Матвейчук, Ковалевський і Юмукян відповідали за координацію роботи у ввірених їм областях через закріпленого за кожною областю «менеджера нижчої ланки».

У свою чергу, кожен із цих «менеджерів» мав у підпорядкуванні по кілька десятків відповідальних за виборчі округи – по одному на кожен. Окружна система є основою піраміди, саме на рівні округів відбувається реальна робота і освоєння бюджетів. Окружний керівник, або відповідальний за сектор, як повідомляє СБУ, безпосередньо працює із виборчими дільницями.

Далі на кожну ДВК призначається старший. Його завдання – знайти і залучити, скільки вдасться, десятників. Десятник – це людина, яка безпосередньо співпрацює із потенційними виборцями, передає їм гроші за голос і, що називається, приводить за руку на дільницю. Під старшим дільниці може бути скільки завгодно десятників.

СБУ заявила, що кожен десятник із січня (коли Дубіль став заступником Тимошенко) отримував по 500 гривень на місяць готівкою, а з березня оплата мала становити по 1000 гривень.

У свою чергу, оклад старших спочатку становив 700 гривень, а з наближенням виборів зростав до 2,5 тисяч. Сумарно із листопада по квітень витрати на одного старшого дільниці мали б становити орієнтовно 10 тисяч гривень, десятник обійшовся б у близько 3 тисячі. Якщо припустити, що на кожній дільниці буде один старший та, скажімо, 5 десятників, то витрати лише на їх утримання мали б скласти близько 470 мільйонів гривень.

БРУДНІ РУКИ РОСІЇ

Заступник Голови СБУ Віктор Кононенко заявив, що «кошти на підготовку цієї піраміди та звіти про її створення почали надаватися ще до офіційного старту президентської виборчої кампанії».

Формування піраміди продовжилось і після офіційного початку виборчої кампанії у січні 2019 року. Для цього надходили нові транші готівки в іноземній валюті, що конвертувались у гривню та роздавались на місцях.

В СБУ і Верховній Раді переконані, що до цієї оборудки штабу Тимошенко причетний Кремль. Кононенко прямо заявив, що серед організаторів піраміди були росіяни, через яких Москва намагається вплинути на результати українських виборів на користь проросійського кандидата.

У свою чергу, народний депутат Олександр Бригинець в інтерв’ю «Прямому» нагадав, що Росія вже кілька разів намагалася зірвати попередні вибори в Україні. Мета Кремля – створити управлінський хаос і повернути Україну в залежність від РФ. «Якщо говорити глобально – це дестабілізація в країні, спроба зробити нашу владу нелегітимною з того чи іншого боку або привести до влади людину, яку можна буде контролювати», – вважає депутат.

На його думку, якщо Путін уже виділив гроші для впливу на вибори і зараз підігрує Тимошенко, то в другому турі, можливо, підігруватиме Зеленському. «Його (Путіна. – Д.М.) мета – це не просто привести зручного для нього кандидата, а зруйнувати віру українців у свою владу, посіяти хаос у країні. І таким чином ще відщипнути якісь території і посилити вплив Росії на Україну», – заявив Олександр Бригинець.

Дмитро Матвійчук,

 газета «Чесна країна», березень 2019 року

 

Коментарі
Завантаження ...