Інтернет газета

Хто замовив компромат на Петра Порошенка?

0 453

За місяць до президентських виборів матеріал програми «Наші гроші з Денисом Бігусом» справив ефект бомби, що вибухнула. Серія сюжетів про фінансові зловживання в Укроборонпромі викликала великий резонанс у ЗМІ, стала поштовхом для гучних заяв політиків, спричинила відкриття кримінальних справ та гучні кадрові рішення. Втратив посаду в РНБО Олег Гладковський, багаторічний партнер Петра Порошенка.

СКАНДАЛ, ЯКИЙ СТАВ ПЕРЕДВИБОРЧОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ

Хоч би яким був зміст розслідування команди Бігуса, воно стало передвиборчою технологією з підриву рейтингу Президента Порошенка безпосередньо перед виборами. Саме главу держави помістили на заставці фільму, саме його ім’я щоразу згадують у контексті «оборонної корупції» – хоча про жоден (!) протиправний епізод за участю власне Порошенка не йдеться.

«Чому це розслідування вийшло тільки зараз? І виходить окремими серіями? Адже цей серіал розтягується до самих виборів… Дивні збіги? Це чергова спроба очорнити Президента перед голосуванням. Але очорняти нічим, ось і намагаються прив’язати до нього дрібну крадіжку якогось низького чиновника через п’яту воду на киселі», – вважає політолог Володимир Макаровський.

Складається враження, що головне завдання «Бігуса і Ко» – усунути власне Порошенка, а що там буде з Гладковським і рештою – непринципово, – такий висновок робить, у свою чергу, політичний експерт Олексій Голобуцький.

Виносячи за дужки припущення, явно чи всліпу були використані розслідувачі команди Бігуса, політологи звертають увагу на міжнародний вимір подібних кампаній. За багатьма скандалами довкола оборонки стоять зовнішні сили: або Росія як країна-агресор, або інші конкуренти України на ринку озброєнь. І вже бувало, що наслідком фіктивних розслідувань ставало як зниження обороноздатності, так і втрата Україною експортних контрактів. Як-от торік помилкова «тривога» ЗМІ обернулася зривом поставки в Україну БМП із Польщі.

ЕЛЕМЕНТИ МОНТАЖУ В ЧУЖОМУ РОЗСЛІДУВАННІ

Розслідування щодо Гладковського з’являлися у ЗМІ й раніше, а вибухнуло саме це. Чому? Бо підкріплене багатьма деталями, взятими з листування «схемщиків», серед яких найстарший – підприємець Ігор Гладковський, син Гладковського-чиновника. Маніпуляція стає очевидною, якщо визначити походження переписки «юних бариг». Вона взята з матеріалів ДАВНО ВІДКРИТИХ кримінальних справ, які розслідувалися і без політичних спекуляцій.

«Що стосується оприлюдненого Бігусом листування між Ігорем Гладковським, Віталієм Жуковим і Андрієм Рогозою, то воно відоме з березня 2017 року, коли до рук слідчих Генпрокуратури потрапив телефон Рогози, а сам Рогоза був затриманий разом із двома співробітниками СБУ Тираном і Москаленком», – пише у «Фейсбуці» журналіст Володимир Бойко, дивуючись надмірному резонансу від «Бігусгейту».

Що ж до смс, які фігурують у сюжетах «Наших грошей», то вони більшою мірою справжні. За невеликими, однак важливими, винятками. За даними «Чесної країни», прокурорська експертиза встановила, що відбувалося втручання в реальну переписку. У діалоги точково були додані згадки про осіб, які в оригіналі не фігурували. Один із таких моментів – «тридцятка для ОВ» (нібито відкат для Олега Гладковського).

ДРУЖБА ДРУЖБОЮ…

Незважаючи на походження матеріалу та мотиви, завдяки яким він з’явився в інформаційному просторі, влада відреагувала цілком по-європейськи. Петро Порошенко своїм указом звільнив Олега Гладковського з посади першого заступника Секретаря Ради нацбезпеки, аби вагою своєї посади він не міг впливати на розслідування. Крім того, Порошенко звернувся до Національного антикорупційного бюро із закликом розслідувати резонансні публікації та розставити всі крапки над «і».

Усе це не означає, що Порошенко визнав достовірність журналістських звинувачень. Глава держави, як це прийнято в ЄС, створює умови для розслідування, яке б мало суспільну довіру. Президент демонструє, що для нього важливіші інтереси армії та обороноздатності України, і він не прикриватиме від кримінального переслідування своїх «трьох друзів», хай навіть вони клянуться в чесності й непричетності.

ТИСЯЧІ ПРИВАТНИХ ФІРМ-ПОСТАЧАЛЬНИЦЬ, СОТНІ СПРАВ

Скандал має ще один аспект – це державно-приватне партнерство в оборонній промисловості. Заангажовані інтерпретатори створюють враження, нібито всі замовлення УОП замкнуті на «свинарчуках Порошенка» і «Кузні на Рибальському» (яку, до речі, Президент продав, щоб уникнути подібних закидів). Але на оборонку працює безліч компаній. У 2014 році фірм-постачальниць було 500, у 2015-му – 3700, у 2016-му – 4300, у 2017-му – 5700. Прикметно, що один із найбільших оборонних контрактів – на мільярди гривень – отримав автозавод КрАЗ бізнесмена Костянтина Жеваго, який тривалий час був народним депутатом від Блоку Юлії Тимошенко.

Близько 60% державного оборонного замовлення виконують недержавні підприємства, свідчать у концерні. Завдяки такому партнерству, завдяки новому керівництву система Укроборонпрому з 2014 року була піднята з руїн, перебудована, деякі напрямки (наприклад, виробництво снарядів) збудовані з нуля. Від латання дірок вітчизняна оборонка перейшла до реалізації ракетних програм із замкнутим циклом виробництва. І це – незважаючи на розрив кооперації з РФ.

За п’ять років війни держконцерн передав Збройним Силам України понад 25 800 одиниць озброєння і військової техніки. В Україні розроблено і запущено в серію високоточні ракетні комплекси «Стугна-П», «Корсар» та «Бар’єр», РСЗВ «Вільха» та «Верба», справжнім проривом стала новітня крилата ракета «Нептун».

Торік 2500 ракетних комплексів пішли у війська – і, як можна переконатися з повідомлень прес-центру ООС, з початку 2019 року (коли ворог особливо набридав, порушуючи режим тиші), нові «стугни» знищили десятки бліндажів, бронемашин, зеніток окупанта.

Так, було б неправдою стверджувати, що в оборонці немає проблем і болячок, зокрема й корупційних. Це величезна галузь, яка працює, де крутяться величезні гроші та існує спокуса хапнути ласий шматок.

КРИВОНОС «ПРИТИСНЕ ЩУРІВ»

НАБУ й ГПУ порушили сотні проваджень, нові затримання керівників із сфери УОП – чинного і колишнього директорів Спецтехноекспорту – відбулися вже після виходу програми Бігуса.

Петро Порошенко скликав засідання Радбезу, ініціював міжнародний аудит Укроборонпрому та ревізію всіх його контрактів за останні роки. Крім того, Президент доручив розширити наглядову раду Укроборонпрому за рахунок іноземних фахівців з країн НАТО. Ухвалено курс на посилення прозорості та парламентського контролю для всього оборонного сектору, в зв’язку з чим буде знижено режим секретності в частині ДОЗ.

Але Президент пред’явив ще один козир, можливо, вирішальний. Замість Гладковського заступником Секретаря Ради нацбезпеки став легендарний полковник Сергій Кривонос – спецназівець, один із засновників Сил спеціальних операцій, перший заступник командувача ССО, людина армії і фронту. У 2014-му Кривонос виявив неабияку мужність та виняткові військові здібності при обороні Краматорського аеропорту, який залишився українським.

«Народний герой» Кривонос знявся з виборів Президента, підтримавши Петра Порошенка. Тепер в РНБОУ він опікуватиметься переозброєнням Збройних Сил, інших військових формувань, а головне – питанням військово-технічного співробітництва, чим раніше займався Гладковський.

Бойовий офіцер Кривонос під час представлення на посаду заявив, що таким чином «продовжить шлях воїна» та з підтримкою Президента береться «в максимально короткі терміни провести комплекс заходів, які зміцнять довіру наших друзів і нашого народу до оборонної промисловості, і докладе максимум зусиль, щоб унеможливити прояви корупції, мародерства в армії». «Ті підлі щури, які намагаються розкрасти армію, будуть покарані», – наголосив він.

За оцінками військових людей, це справді сильне призначення. І воно також підтверджує, що сектор оборонки очищається, працює, розвивається в правильному напрямку.

Віктор Лисенко,

газета «Чесна країна», березень 2019 року

Коментарі
Завантаження ...