Інтернет газета

МІНІСТР З РОЗБАЗАРЮВАННЯ АРМІЇ

0 267

Слідча комісія ВР: екс-міністр оборони Анатолій Гриценко розпродував військову техніку за безцінь

Один із найактивніших у медійному сенсі кандидатів у Президенти екс-міністр оборони України Анатолій Гриценко опинився в епіцентрі корупційного скандалу. Почався він давно, і звинувачення Гриценка в розбазарюванні майна української армії прозвучали не сьогодні й не вчора. Проте робота Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради щодо фактів розкрадання у Збройних Силах України значно пожвавила обговорення цієї теми.

На засіданні ТСК, яке відбулося 4 лютого, були наведені дуже невеселі подробиці розкрадання військового майна. Згідно з даними, які озвучив Генеральний прокурор Юрій Луценко, за 23 роки Незалежності (з 1991-го по 2014-й) різні міністри оборони розпродали чи не половину всього озброєння ЗСУ. І Гриценко тут вирізнився серед інших небаченими масштабами та наднизькими цінами, за якими українські танки і гаубиці йшли з молотка.

«Цей період (часів Гриценка. — Ред.) характеризується масштабним розпродажем техніки та озброєнь. Сотні, тисячі одиниць броньованої техніки протиповітряної оборони були розпродані за копійки. Для прикладу, різниця у ціні на танк Т-72: залишкова вартість (за яку було продано. — Ред.) — 59 тисяч доларів, вартість на світових ринках — 560 тисяч. Такі вражаючі цифри ви можете бачити по всіх одиницях техніки та озброєнь», — заявив голова ТСК Іван Вінник.

У Генпрокуратурі підкреслили, що в той час, коли Міністерство оборони очолював Гриценко, майже все майно розпродувалося за 10% від ринкових цін. І йдеться не лише про танки, а й про цілі військові містечка.

«Наприклад, комплекс «Бук» продавався за ціною 1 мільйон 214 гривень. А його ринкова вартість, яку легко дізнатися у будь-якому експертному довіднику, становила близько 10 мільйонів гривень», — обурився Луценко.

Найбільше, кажуть члени ТСК, Гриценко торгував БТРами, кількість яких за час його каденції впала з 5731 до 2399 одиниць.

Крім того, Гриценко у статусі Міністра оборони визнав близько 1000 одиниць військової техніки надлишковими для України — гаубиці, гармати, «Гради» тощо. Все це було розпродано за рішенням екс-міністра та у підсумку призвело до повної технічної неготовності нашої країни протистояти агресору на сході у 2014 році.

Армії й досі не вистачає техніки та озброєння. І це при тому, що на момент проголошення Незалежності їх було цілком достатньо. Наприклад, літаків в Україні налічувалося 1380, а стало 158. Тоді як для впевненого протистояння ворогу необхідно хоча б 460. Така сама ситуація із ЗРК (зенітно-ракетні комплекси), кількість яких свого часу становила 2646 одиниць. Нині маємо лише 340, а потреба — 1430 ЗРК, зауважив Генпрокурор.

Сам Гриценко звинувачення на свою адресу відкидає. Головний аргумент, який екс-міністр наводить під час публічних виступів, — відсутність доведених до суду кримінальних проваджень і судових вироків проти нього.

Але це жодним чином не спростовує озвучені на засіданні ТСК факти, що вже лягли в основу кримінального провадження.

Розслідуванням справи про розкрадання у ЗСУ нині одночасно займаються і Генеральна прокуратура України, і Державне бюро розслідувань, і Держаудитслужба та судові експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Перші підсумки теж є: про підозру повідомлено трьом екс-міністрам оборони України, і черга Гриценка, судячи з усього, вже підходить.

Злочини проти держави колись каралися трибуналом. У Кримінальному кодексі сучасної України таких санкцій немає. Але коли згадуєш про тисячі загиблих на сході українських бійців, які за наявності танків та належної кількості озброєння мали всі шанси вижити… трибунал дуже хочеться повернути.

Віктор Бондаренко, «Чесна країна», лютий 2019 року

 

 

Коментарі
Завантаження ...