Інтернет газета

Олександр МОРОЗ: «ВАЖЛИВІШОЮ ЗА ВСЕ Є СИСТЕМА ВЛАДИ, КОЛИ НАД ВЛАДОЮ СТАЄ НАРОД»

0 246

Кандидат у Президенти, лідер Соціалістичної партії Олександр Мороз – один із найдосвідченіших і найкомпетентніших політиків України. В інтерв’ю «Чесній країні» Олександр Олександрович розповів про стратегію своєї передвиборчої програми: як за короткий строк покращити життя наших громадян.

«УКРАЇНА ПОВИННА БУТИ СОЦІАЛЬНОЮ ДЕРЖАВОЮ»

– Яке, на Вашу думку, політичне майбутнє України після виборів? Чи щось суттєво змініться на політичній арені?

– Якщо люди не відволікатимуться на всілякі дрібниці (вони, можливо, і не такі дрібниці – Томос, безвіз, надумане «економічне зростання» тощо), а дбатимуть про перспективу, знаючи відповідь на питання, чому діти тікають з України, тоді вони будуть уважніше читати програми і те, що їм пропонують. Я пропоную: «Візьміть владу під свій контроль, бо при такій владі, як нині, ніколи не буде подолана корупція, хабарництво і все інше, що людей довело до злиднів, а країну — до катастрофи».

Змінимо ситуацію таким чином, як передбачається у моїй програмі. Вона принципово відрізняється від усього, що дають чотири десятки кандидатів. Буде політична система, яка є в більшості нормальних цивілізованих країн, де одні відстоюють лівоцентристську ідею соціальної справедливості, інші – ліберальний напрямок розвитку. Але змагання між ними не виходить за межі інтересів і потреб країни, не суперечить національній ідеї.

Ідея, сформульована у моїй програмі, по суті, повторює ст. 1 Конституції: Україна повинна бути незалежною, суверенною, правовою, демократичною, соціальною державою. Давайте, сперечаючись поміж собою, добиватися цього. Це буде нормальна політична дискусія, конкуренція за право реалізовувати ідею у кращий спосіб. Це саме та перспектива, яка відкриває шлях для перетворення країни в таку, як Норвегія, Фінляндія, Швеція, Австрія…

– Уявімо, що президентські вибори виграла Юлія Тимошенко. Що зміниться в країні?

В кращий бік не зміниться нічого. Збільшиться обсяг піару за схемою «Вона працює». Вона не змінить систему влади. А якщо не зміниться система, то продовжуватиметься те саме – просто прийдуть до «прибуткових точок» інші люди або переорієнтуються ті, що ці «точки» займають. Система змінюватися не буде, в чому ми вже переконалися при приході Ющенка замість Кучми, Януковича замість Ющенка… Це і продовжується. Без кардинальної реформи системи влади змін у кращий бік не буде.

«ЗМІНИ ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ЛІКВІДАЦІЮ ДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЙ»

– А як змінити цю систему, і хто може стати рушійною силою таких змін?

– Рушійна сила – це суспільство, народ. У своїй програмі я пропоную конкретний план, як це зробити: Президент упродовж трьох місяців після обрання оголошує референдум за народною ініціативою. Ініціативу таку організують політичні партії і громадські організації – про зміну чинної Конституції. До речі, редакція змін підготовлена п’ять років тому і тоді ж опублікована. В Перехідних положеннях передбачається ухвалення нормативних актів як зобов’язання для парламенту, причому встановлюється, що Верховна Рада зобов’язана за потрібні закони проголосувати. Якщо ж народні депутати відмовляться виконувати волю народу, будуть організовані дострокові вибори. Все конституційно, точно, обов’язково і упорядковує всю процедуру зміни влади.

А зміни передбачають ліквідацію державних адміністрацій, передачу повноважень обраним структурам на місцях, зміну бюджетного і податкового законодавства тощо. Це конкретна програма роботи парламенту нинішнього чи наступного скликання. Створюється можливість упродовж приблизно півтора року поставити владу під контроль народу, під контроль людини. Це означає зміну статусу людини, вона стає не просто представником населення, а громадянином. Це те, що є в європейських країнах, що передбачено європейською моделлю управління.

– Якщо вибирати між Порошенком і Тимошенко – хто з них є меншим злом для країни?

– Не бачу різниці. Хіба що він – чоловік, вона – жінка. Владу люблять однаково. Передбачають використання влади для задоволення власних (на жаль, меркантильних) інтересів. Власне кажучи, і Янукович, і Ющенко, і Кучма були такими самими.

«УКРАЇНА МАЄ БУТИ ПОЗАБЛОКОВОЮ І НЕЙТРАЛЬНОЮ КРАЇНОЮ»

– Чи не головним завданням держави сьогодні є забезпечення миру. Яка, на Ваш погляд, для цього є  перспектива?

– Ідея влади «До миру через перемогу» – погано замасковане бажання продовжувати військовий конфлікт, задовольняючи плани західних наставників.

Можливості мінських домовленостей втрачені, зокрема через небажання українських зверхників вдатися до системних змін у владі по всій Україні, тим самим не вирізняючи передбачений домовленостями «особливий статус» певних частин Донбасу.

Російська сторона і контрольоване нею керівництво штучних «республік» використовує мінський і нормандський формати як прикриття постійного замороженого конфлікту.

Ситуація тупикова. Вона вимагає виходу за межі обставин, що її створили. Використання при цьому безпредметних гасел і намірів щодо вступу до НАТО і ЄС лише демонструє згоду влади і далі здійснювати маріонеткову роль – роль подразника в геополітичному протистоянні, котре (за будь-яких наслідків) нічого позитивного не передбачає для України. Ми – не суб’єкт нинішньої світової гри, а лише одне з місць її проведення та її жертва.

– Чи посилить геополітичну роль України її вступ до євроатлантичних структур?

– Кілька днів тому у Верховній Раді в текст Конституції «протягли» зміни щодо вступу в НАТО і ЄС. Це – фальшивий прийом. Якби членство в НАТО внаслідок цього стало дійсністю, а не утопією, то, відповідно до Статуту Альянсу, ми мусили б підтвердити прощання назавжди з Кримом. Теперішню «патріотичну» владу (та тих, хто з білбордів на неї претендує) це очевидно влаштувало б. Принаймні, відтермінувало б їхню відповідальність за здачу (чи продаж?) Криму. А відповідати їм доведеться. Проблему ж Криму будемо розв’язувати згодом, перед тим забезпечивши мир на материковій частині України.

А хто скаже: запис у Конституції про НАТО (такого жодна країна не має) змінює настрій на Донбасі на користь Києва? Ні, напевно. Отож нинішнє правління, очевидно, не дуже переймається єдністю України, поверненням територій. У нього інше завдання.

Ще аргумент. Членство в НАТО, крім того, передбачає можливість розміщення на території України військових баз Альянсу. Чи сумніваються наш Президент та ті, хто з білбордів заявляє «Наша безпека в НАТО», куди будуть перенацілені ракетні установки РФ? Це потрібно Україні?

Ми вважаємо необхідним для України статус позаблокової, постійно нейтральної, без’ядерної країни (як передбачено Декларацією про державний суверенітет – основою чинної Конституції) під гарантії Ради Безпеки ООН. Така зміна статусу відкрила б можливість швидкого припинення війни на Донбасі. Це потреба найперше України, але вона була б корисною і для Росії, і для США та Європи. З цього приводу треба вести конструктивні (і невідкладні!) консультації з керівниками впливових держав. Нинішній владі те не дозволено.

«НАШЕ ГАСЛО: «ЗБУДУЄМО ЄВРОПУ В УКРАЇНІ!»

– Ваша партія – прибічник європейського вибору України?

– Так, послідовний прибічник! Для нас європейський вибір – не вступ в ЄС. Вступ можна розглядати наслідком тривалого процесу перетворень у країні. Буде це чи ні, збережеться ЄС в нинішньому стані чи ні – не так важливо. Має значення зміст перетворень, які ми зобов’язані забезпечити самі. Цей зміст, в основному, є в політичній частині Угоди про асоціацію з ЄС. З перших днів появи тексту Угоди ми наполягали на підписанні її політичної частини (навіть в односторонньому порядку!). Наші пропозиції ігнорувались, піддавались дискредитації високопосадовцями. Врешті, підписання цієї частини Угоди ними ж (!) сталося і почало видаватись за велику перемогу. «Перемога» досягнута, але нічого відповідно до змісту Угоди не зроблено! Те, що зроблено, здалеку за формою нагадує європейську модель влади і управління, але за змістом і практикою до цієї моделі не має жодного стосунку.

Наше гасло двадцятилітньої давності «Збудуємо Європу в Україні!» повторюється нині мало не всіма претендентами на владу. Ніхто з них, щоправда, не готовий змінювати нинішню систему влади. А це головна потреба України!

– Що принципово відрізняє Вас і Вашу програму від інших?

– По-перше, принципово відрізняє те, що ні я, ні моє найближче оточення не має жодного стосунку до бізнесу. Візьміть усіх інших — і побачите, що в них не так. Це видно навіть з реклами.

По-друге, ми не добиваємося влади для себе. Ми добиваємось зміни системи влади таким чином, щоб вона стала владою народу — те, що передбачено Конституцією. Якщо цього не зробимо, то не будемо мати ніколи перспективи. Люди підтверджують правильність нашого підходу хоч би тим, що тікають з України, бо бачать, що так, як є сьогодні, – тупик, прірва. Інститут Президента, вертикаль влади – зло. Його треба усунути. В тому принципова відмінність наша від усього того, що пропонують інші.

 

Спілкувався Олександр Довгань, «Чесна країна», лютий 2019 року

Коментарі
Завантаження ...