Інтернет газета

РЕЙТИНГИ ЛІВИХ РОСТУТЬ, А ТИМОШЕНКО І ЗЕЛЕНСЬКОГО ПАДАЮТЬ – Опитування

0 248

Такі висновки можна зробити за результатами соціологічного дослідження «Соціальні та електоральні очікування українців від виборів-2019», яке провів Центр соціального інжинірингу «РАНД» 9-18 січня 2019 року.
Зокрема, за даними соціологів, близькою для себе вважають соціал-демократичну платформу 24,7% опитаних респондентів, 12,8% орієнтуються на соціалістичні ідеї (тобто загалом прихильниками лівих є 37,5% громадян). Поміркована націоналістична і радикально-націоналістична ідеологія менш популярні – 7,3% і 8,4% відповідно (у сумі – 15,7%). Ще 7,5% опитаних респондентів готові сповідувати християнсько-демократичні ідеї, 4,2% – «зелені», а от прихильників ліберального напрямку – всього 2,1%.
За словами керівника сектору досліджень Центру соціального інжинірингу «РАНД» Сергія Дем’янова, «порівняно з минулим опитуванням, проведеним у травні 2018 року на замовлення «РАНД» компанією SOCIS, спостерігається позитивна динаміка популяризації ідеології лівих. «Тоді соціал-демократичну і соціалістичну ідеології назвали близькою для себе 22,7% опитаних громадян. Як бачимо, зростання на початок нинішнього року становить майже 15%. Це значна цифра», – наголосив експерт.
Крім того, як свідчать дані соцопитування «РАНД», більшість опитаних громадян хотіли б, щоб «ідеальний» Президент дотримувався: соціал-демократичних поглядів (28,2%), соціалістичних – 12,8%, націонал-демократичних – 11,5%, націоналістичних – 8,9%, християнсько-демократичних – 6,4%, комуністичних – 4,3%, ліберальних – 2,3%, «зелених» (екологічних) – 1,1%.
На думку політолога Сергія Годного, «лівішання» симпатій виборців пов’язане з низкою факторів. «По-перше, «лівішають» самі політики, обіцяючи розв’язати нагальні соціальні та соціально-побутові проблеми, що ускладнилися через підвищення тарифів на газ і зростання комунальних платежів. По-друге, «ліва» ідеологія стає популярною у країнах Європи, що не залишається не поміченим і в Україні. Наприклад, зростання рейтингу лідера Соціал-демократичної партії Сергія Капліна відбулось після того, як його політична сила – єдина з українських лівих – взяла участь у з’їзді Партії європейських соціалістів. По-третє, діє так званий «ефект ностальгії», адже «ліва» ідеологія не чужа нашим громадянам», – вважає соціолог.

Хто ж стане Президентом?
Як свідчать результати соцопитування, фаворитами президентської кампанії-2019 залишаються чинний Президент Петро Порошенко (15,1%) і глава партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко (17,6%). За словами С. Годного, для всіх інших кандидатів участь у виборах глави держави – лише підготовка до парламентських виборів.
«Рейтинг П. Порошенка зараз на однакових показниках у межах похибки з рейтингом Ю.Тимошенко», – каже політолог. «Варто враховувати, що рівень підтримки державних діячів в Україні зазвичай завжди низький. Але ті показники, які має чинний Президент – а це понад 15% підтримки серед тих, хто визначився з кандидатом, – вказують на те, що Порошенко має свій чітко орієнтований лише на нього електорат. Ближче до виборів підтримка глави держави зростатиме», – вважає С. Годний.
Причин для росту рейтингу П. Порошенка експерт навів кілька: «По-перше, переважна більшість населення позитивно оцінила отримання автокефалії Православною церквою України, до чого нинішній Президент доклав максимум зусиль. По-друге, консервативні громадяни не впевнені у безпеці держави у разі зміни Президента. Тому голосуватимуть за П. Порошенка задля збереження свого безпечного майбутнього».
Щодо Ю. Тимошенко, то вона поступово втрачає свої позиції. Найімовірніше, на думку фахівців, це пов’язано з її популістською програмою «Новий курс», чого навіть не приховують її соратники. Крім того, екс-прем’єрка традиційно орієнтується на «лівий» електорат, який зі збільшенням кількості кандидатів у Президенти поступово розмивається, а справжні ліві повертаються у цю електоральну нішу.
«Одним із найголовніших конкурентів Тимошенко може стати лідер соціалістів Олександр Мороз, який є її політичним ровесником. Але на відміну від Тимошенко, він не заплямований корупційними скандалами, чого не скажеш про Юлію Володимирівну», – вважає С. Годний. Зокрема політолог прогнозує, що відчутного удару по рейтингу Ю.Тимошенко завдасть реанімація в інформаційному просторі скандалу довкола газового контракту, який вона 2009 року підписала з тодішнім прем’єр-міністром РФ Володимиром Путіним. «Уже сьогодні звучать заяви про те, що цей кабальний договір завдав Україні багатомільярдних збитків і, можливо, став однією з передумов російської військової агресії у 2014 році», – зауважив політичний експерт.
Щодо Володимира Зеленського (10,1%), то його рейтинг також падає і він не є серйозним конкурентом для фаворитів. «Зеленський – шоумен, кандидат «проти всіх», – вважає С. Годний. – Громадяни не сприйняли того, як він у глумливий та образливий спосіб для багатьох українців замість Президента України привітав глядачів з Новим роком».
Крім того, за словами політолога, В. Зеленський не має чіткої передвиборчої програми та асоціюється з олігархом Ігорем Коломойським, зв’язок з яким є його слабким та вразливим місцем.
Також негативно на рейтинги В. Зеленського вплинуло розслідування антикорупційного журналістського проекту «Схеми», яке виявило, що частина власності коміка перебуває в офшорах, а у фінансуванні його кінобізнесу знайдено російський слід. Це викликало доволі бурхливу реакцію в соцмережах, адже напередодні в інтерв’ю ЗМІ В. Зеленський клявся, що з 2014 року бізнесу в Росії не веде.
Соціологічне опитування «Соціальні та електоральні очікування українців від виборів-2019» було проведене Центром соціального інжинірингу «РАНД» 9-18 січня 2019 року. Метод дослідження: стандартизоване інтерв’ю face-toface за місцем постійного проживання респондентів. Середня тривалість одного інтерв’ю становила 21 хвилину.
Загалом було опитано 1200 респондентів в усіх областях України, в т.ч. у місті Києві (без врахування населення АР Крим та окупованих територій Донецької і Луганської областей). Дані наводяться в розрізі 10 регіонів. У кожному з виділених регіонів було опитано по 120 респондентів. Результати є репрезентативними на рівні країни загалом за такими показниками, як вік (від 18 років), стать, регіон проживання та тип поселення (місто/село). Статистична похибка вибірки не більш як 3,2%.
Алла Ковальчук
Коментарі
Завантаження ...