Інтернет газета

«НАМ ПОТРІБНО ЗБЕРЕГТИ УКРАЇНУ ЯК СУВЕРЕННУ І СОЦІАЛЬНУ ДЕРЖАВУ», – МОРОЗ

0 153

Олександр Мороз – один із найдосвідченіших українських політиків. Він – голова Соціалістичної партії, народний депутат п’яти скликань, двічі обирався головою Верховної Ради, є співавтором Конституції України. 23 січня Олександр Мороз подав документи до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатом в Президенти. В інтерв’ю «Чесній країні» політик розповів про те, якою він бачить Україну і якою хотів би її бачити у разі перемоги на президентських виборах.

– Олександре Олександровичу, чому після відносно затяжної паузи Ви вирішили повернутися в активну політику та балотуватися на найвищу державну посаду?

– Сьогодні наша країна гине в популізмі. Неймовірно загострилася небезпека втрати держави взагалі. Усвідомлюючи жахливі наслідки всього цього і прагнучи відновити державність, зберегти Україну, як суверенну, демократичну, правову і соціальну державу, я і погодився з пропозицією з’їзду, – балотуватися в Президенти.

– Чи не занадто чорними фарбами Ви змальовуєте ситуацію?

– Ні. Ми взагалі опинилися на межі втрати нашої державності. Підтвердження катастрофи ви можете побачити повсюдно: жахлива корупція, яка пронизує усю вертикаль влади, ігнорування на всіх рівнях законів і Конституції, потакання розкраданню національних багатств і ресурсів країни, втягування країни в абсолютну боргову залежність тощо.

– На Вашу думку, в чому криється основна проблема?

– Ще раз повторюся: в корупційній складовій. Нинішня влада (чи перелицьована з її нинішніх представників) з таким завданням не справляються. Не тому,що завдання складне, а тому, що корупція – її суть, її інструмент управління, її фактична мета. Нині корупція – злоякісна пухлина в державному організмі. Нею заражені буквально всі інститути влади. До тих пір, поки збережеться такий стан, про позитивний розвиток України нічого й мріяти.

– З корупцією боролися всі президенти України. Що Ви пропонуєте для її подолання?

– Порятунок для України – зміна системи влади: у відмові від інституту президентства у тому сенсі, яким він є сьогодні. Ми повинні, якщо вже говоримо про європейський вибір, наближатися до тієї моделі державного управління, яка характерна для європейських країн. Наша ж система влади запроваджена ханом Батиєм, і зараз відбувається не децентралізація, а навпаки – зміцнення централізації влади. А це – основа корупції, яка в перспективі нічого не несе. Крім того, задовольнити громадські запити і настрої здатна лише ліва, лівоцентристська політика, яка можлива з потужною участю соціалістів у владі.

– Чи можна швидко відродити економіку України?

– Сьогодні, на жаль, ми повинні говорити вже не стільки про відродження народного господарства, яке з 1991 року планомірно знищувалося корупційними урядами, а про його створення. Адже виробництво в майже всіх галузях мертве. Люди продуктивного віку тікають туди, де можна одержати змогу заробляти на життя. Населення України скоротилося майже вдвічі, і цей процес набирає сили. Щоб подолати занепад,нам потрібно орієнтуватися на розвинений постіндустріальний світ, де стрімкими темпами впроваджуються високі технології. Враховуючи прогрес, треба сформувати відповідну економічну парадигму України. Водночас, нам потрібно створювати нові інвестиційно привабливі проекти, що передбачають вигоду для зарубіжних партнерів. Умови інвестицій при тому не збільшують боргову залежність країни.

– Зараз точиться боротьба навколо української землі, мабуть, останнього багатства України, яке ще не встигли повністю приватизувати. Яка Ваша думку з цього приводу?

– Агропромисловий комплекс – стимулятор розвитку економіки. Але загальним підсумком усіх «реформ» в АПК стало знищення села – основи українства взагалі, витіснення українців із їхнього природного середовища. В результаті це призвело до імпорту цукру, м’яса, молока і «молоковмісних» продуктів, до шалених цін на продукти харчування. Так звані реформи в АПК здійснюються всупереч ухваленим з ініціативи соціалістів закону «Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві» та «Земельного кодексу» в редакції 1990 року. Нав’язливою манією усіх президентів (крім, хіба-що, Леоніда Кравчука) та урядів було перетворення землі сільгосппризначення в товар. Паювання земель, виділення паїв у натурі (злочин Кучми), видача державних актів на паї (за наполяганням прем’єра Тимошенко) як юридичної підстави для переходу права власності – механізму відбирання земель, – це підготовка грандіозної афери. Вона стримується покищо мораторієм. На його припиненні уже відкрито наполягає МВФ, залежні владці та політологи, псевдовчені-аналітики. Тому наша Соціалістична партія підготувала детальну концепцію земельних відносин в Україні та розвитку АПК. В її основі – збереження землі у власності України. За нею передбачено: викуп державою земельних паїв; створення Державного земельного банку; домінування орендної форми відносин; використання земельної ренти на користь місцевих громад, для вирішення конституційних гарантій про освіту і охорону здоров’я; стимулювання державою фермерства і крупнотоварного аграрного виробництва та переробки продукції; збереження і захист родючості ґрунтів.

– Чи може одна людина або політична партія все це змінити на краще?

– Наша Соціалістична партія вже підготувала проект «Декларації свободи і справедливості в Україні» для створення потужної єдиної лівоцентричної європейської політсили в державі. Таке об’єднання спільних зусиль партій лівого спрямування дасть перспективу відродження соціальної функції держави (і бізнесу теж), створити умови людям відстоювати свої соціальні права, витягти суспільство з тієї безнадії, в якій воно перебуває останні роки. Адже нам потрібно швидко встановити мир і будувати Європу в Україні, а не шукати її за межами Батьківщини.

– Олександре Олександровичу, Вашу участь у президентських виборах експерти вже назвали «політичним кошмаром для Юлії Тимошенко». На Вашу думку, чому вона боїться конкуренції з Вашого боку?

– Можливо, через те, що я багато знаю про Тимошенко як про політика-популіста. От вона пише на біл-бордах, що вдвічі зменшить тарифи на газ. Звісно,можна спочатку підняти тарифи у дев’ять разів, а потім їх начебто зменшувати. Це – чистий популізм, проти якого треба боротися.

Розмовляв Олександр Довгань

Коментарі
Завантаження ...