Інтернет газета

ЯК ПРАВИЛЬНО СВЯТКУВАТИ СТАРИЙ НОВИЙ РІК

0 469

Святкування старого Нового року є українською дивиною. Адже від часу переходу з юліанського календаря на григоріанський минуло ціле століття. Проте традиції тим і хороші, що зазвичай переживають раціональні причини свого виникнення.

Попри існування віднедавна як офіційних святкових днів аж двох дат Різдва — за григоріанським та юліанським календарями, а також усталеної традиції святкування «нового» Нового року, його застарілий дублер не втрачає актуальності. Тим більше, що саме зі старим Новим роком асоціюються споконвічні народні традиції святкування.

Причина тривалої любові наших співвітчизників до цього свята досить показова: старий Новий рік позбавлений будь-якої ідеологічної складової — релігійної, політичної чи державницько-патріотичної. А таких свят у житті сучасного українця обмаль.

Любити старий Новий рік можна і за те, що його відзначання може бути затишним та сімейним або ж гучним та молодіжним. Його можна святкувати вдома, в ресторані, у нічному клубі, навіть у засніженому лісі. А можна і не святкувати взагалі — адже цей день не є вихідним. І це додає святу романтичної аури.

Сніговики і свині. Альтернативні староноворічні сценарії

Як і звичний Новий рік, його старший побратим має багато варіантів святкування. Найпростішим і найпоширенішим, що тягнеться ще з радянських часів, є новорічний ритуал зі святковим столом з обов’язковими майонезними стравами і мандаринами, шампанським, бамканням годинника та загадуванням бажання.

Проте можна набагато цікавіше зустріти Новий рік у ніч з 13 на 14 січня — наприклад, за екзотичним східним ритуалом. який набув популярності на наших теренах наприкінці 80-х років минулого століття. За східним гороскопом цьогоріч до нас прийде рік жовтої земляної Свині (або Кабана). Його треба зустрічати у вбранні відповідних кольорів: у жовтому (бо саме такого кольору свиня), коричневому (бо свиня земляна; у нас як країні найкращих чорноземів можна вбратися і в чорне) та зеленому. На Сході Свиня вважається покровителькою мандрівок та подорожей, тому її рік можна зустріти і далеко від дому. Грязьові курорти — просто ідеальний варіант. А те, що за східним календарем рік Свині настає лише на початку лютого, не може зіпсувати святкового настрою.

Існує також карнавальний ритуал зустрічі Нового року. Варіантів костюмів для цієї події — від цілком бюджетних, до елітарно-брендових — більш ніж достатньо. Починаючи від бороди з вати, валянок та кожуха, що перетворюють будь-кого у Діда Мороза чи Святого Миколая, до костюмів Снігуроньки, Сніжинки, Снігової Королеви, Ведмедика, Зайчика чи навіть Бетмена або Людини-Павука. Вбрання жовтої земляної Свині теж буде доречним. Головне — не перебрати оковитої, аби не перевтілитись у символ наступного року.

Ворожіння на варениках та залякування дерев

Український народний ритуал зустрічі Нового року, що сягає своїм корінням у дохристиянські часи, актуальний і досі. Витіснені радянським офіціозом традиційні народні новорічні дійства перемістилися саме на старий Новий рік.

Головним атрибутом народного святкування вважається стіл з якнайбільшою кількістю страв. Саме з новорічним столом та наїдками пов’язано кілька цікавих звичаїв. Наприклад, господар оселі мав сховатися за мискою з випічкою. Якщо миска була достатньо великою, щоб це вдалося зробити, — значить, наступного року в родині буде ще більша гора смаколиків.

Стосовно ж традиційного новорічного дерева — то в Україні  ніколи не обмежувалися лише ялинкою чи сосною. Замість хвойної красуні можна оздобити оселю, наприклад, чортополохом. Саме цю рослину як новорічний символ використовували мешканці Києва ще якусь сотню років тому. Щоправда, тоді старий Новий рік святкували за візантійським звичаєм у вересні й чортополох був у самому соку. Однак нині цілком згодиться і засушений. Що ж до традиційного українського дідуха — правильно зв’язаного і прикрашеного снопа, що символізував предків, — то він зробить святковий стіл і оригінальним, і автентичним.

Окреме місце серед новорічних ритуалів належало ворожінню на варениках. Перед святкуванням готувалися вареники з різноманітною, іноді нетрадиційною для цієї страви начинкою, і саме вона віщувала, яким буде наступний рік. Монета —багатство, сіль — сльози, а вишні — удачу. У цьому ворожінні головне — не втратити самоконтроль і вчасно зупинитися.

Ще один цікавий ритуал пов’язаний із плодовими деревами у садку. Господар оселі брав сокиру і виходив у двір «залякувати дерева». Зі словами «Як уродиш — не зрубаю, як не вродиш — зарубаю» мусив тричі тюкнути сокирою по стовбуру, що гарантувало добрий врожай. У наші дні плодючість дерев уже не така актуальна, але дідівський спосіб можна осучаснити, застосувавши його, наприклад, до банкоматів. Головне — не привертати до себе зайвої уваги, адже людина, котра гуляє з сокирою в новорічну ніч, неодмінно викличе підозри.

Зрештою, який спосіб святкування старого Нового року не обери — він буде правильним, адже головне — отримати заряд бадьорості й гарного настрою  і добряче повеселитися. Зрештою, добре виспатися в ніч старого Нового року — теж непоганий варіант.

Іван Корецький

Коментарі
Завантаження ...