Інтернет газета

Пенсії: підвищення без збільшення

0 209

Наприкінці року уряд традиційно збільшує всі соціальні виплати, прив’язані до прожиткового мінімуму, включаючи пенсії. Але чи реальне це підвищення, чи воно, швидше, схоже на знущання над людьми похилого віку?

Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 1 грудня нинішнього року зріс до 1497 грн. Відповідно, мінімальні пенсії з 1 грудня збільшилися лише на 62 гривні. Крім того, з 1 січня 2019-го підвищиться розмір мінімальної зарплати. З нинішніх 3723 грн він має зрости до 4170 грн. Відповідно, пенсії збільшуватимуть, виходячи з цього показника. Нагадаємо, з 2018 року люди, які досягли 65 років і мають 30–35 років страхового стажу, отримують пенсію в розмірі не нижче 40% мінімальної зарплати.

1 березня наступного року планується провести індексацію пенсій вже за новою формулою. Вони підвищаться для приблизно 10 млн осіб, на це в бюджеті закладено 139 млрд грн. Ще 27 млрд грн передбачено на виплату підвищених пенсій військовослужбовцям. Далі індексацію обіцяють проводити щороку.

Остання індексація пенсій в Україні — так зване осучаснення — відбулася з 1 жовтня 2017 року. До цього індексацію проводили в 2007-му. В 2017 р. перерахунок пенсій здійснювали за такою формулою: П = Зп * Кз * Кс, де П — розмір нової пенсії, Зп — середня зарплата людини за три роки до виходу на пенсію, Кз — коефіцієнт, що відображає співвідношення зарплати до середньої по країні , і Кс — коефіцієнт страхового стажу, рівний 1,35%.

Індексація, запланована на березень 2019 року, проводитиметься за іншою формулою. За задумом Мінсоцполітики, пенсії повинні бути проіндексовані на коефіцієнт, який відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік, і 50% показника зростання середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески.

За даними Мінсоцполітики, якби індексація проводилася в середині 2018 року, підвищення становило б близько 25%. Якими будуть інфляція (зростання споживчих цін) і зростання середньої зарплати за підсумками 2018 року, ще невідомо. Однак, за попередніми підрахунками, в результаті індексації пенсії зростуть лише на 225,3 грн. Смішна цифра, враховуючи зростання цін на комуналку та продукти. Одна з причин такого скромного підвищення — занадто висока частка «сірих» зарплат на ринку праці у нашій країні.

Для людей, які в 2019-му тільки вийдуть на заслужений відпочинок, пенсії нараховуватимуть, як і раніше, — виходячи з прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Наприклад, людина, яка вийшла на заслужений відпочинок у 2017 або 2018 році й має право тільки на мінімальну пенсію, після індексації отримуватиме вже близько 1722,3 грн. А людина, яка вийшла на пенсію в 2019 році й має право тільки на мінімальну пенсію, отримуватиме за все 1497 грн. Тобто мінімальні пенсії, як і раніше, дорівнюватимуть прожитковому мінімуму, а не проіндексованим мінімальним пенсіям.

Виходить, що мінімальні пенсії «молодих» пенсіонерів навіть після подвійного підвищення прожиткового мінімуму (в липні — до 1564 грн, а з грудня — до 1638 грн) можуть виявитися нижчими, ніж пенсії тих, кому «мінімалка» була нарахована до 1 січня 2019 року.

Коментарі
Завантаження ...