Інтернет газета

Право на дієту

0 270

Спеціальне харчування у дитячих  садках — велика тема, актуальна не лише для окремих дітей чи конкретних родин, а й для суспільства в цілому.

Може видатися, що це приватна справа батьків, які мають контролювати, чим харчуються їхні дітки. Проте дієтологи б’ють на сполох: на целіакію — порушення процесу травлення, викликане непереносимістю глютену (клейковини), — за різними даними, хворіє до 10% населення планети. Ця недуга практично не лікується медикаментозно, відтак, передбачає сувору дієту на все життя. Якщо нею знехтувати, це призведе до серйозних порушень здоров’я.

Очевидно, що це питання має розглядатися на загальнодержавному рівні. І ось чому. Комунальні дитячі заклади не приймають дітей з целіакією чи непереносимістю лактози, або беруть їх лише на 2–3 години без забезпечення спеціальним харчуванням. При цьому приносити з собою повноцінний обід теж заборонено, оскільки заклад не несе жодної відповідальності за продукти «з дому». З одного боку, це непогано, однак варто враховувати, що навіть тригодинне перебування дитини з особливими потребами у не пристосованому для неї середовищі становить загрозу для її здоров’я. Адже малюки зазвичай пригощають одне одного продуктами, до складу яких можуть входити алергени.

У приватних дитячих садках для дітей, які потребують спеціальної дієти, передбачене окреме харчування. Щоправда, ціна за відвідування таких закладів на порядок вища і далеко не всі батьки можуть дозволити собі таку розкіш. Отже, є два виходи: або звільнитися з роботи і доглядати за такою дитиною вдома, або винайняти няню, що теж влетить у копієчку.

Чи існує альтернатива? Безперечно. Батькам діток, які потребують спеціального харчування, треба згуртуватись і вибороти право на спеціальне харчування їхніх дітей у ДНЗ. Тільки за цих умов маленькі громадяни з особливими потребами зможуть перебувати в садочку без ризику для здоров’я. І такий досвід уже є у Львові.

Три роки тому в місті Лева небайдужі батьки зібрались і долучились до проекту  «Безглютенове та безлактозне харчування в Україні». Львівська міська рада розглянула звернення ініціативної групи та ухвалила рішення про створення групи зі спеціальним харчуванням. Виявилось, що така ініціатива не потребує значних витрат, але однозначно полегшує життя батьків та дітей, котрі потребують особливої дієти.

Львівський досвід могли б наслідувати інші міста України. Але в нашому законодавстві немає положення, яке враховувало б інтереси дітей з непереносимістю лактози та глютену. Справжнім кроком уперед можна назвати хіба що проект наказу МОЗ «Про затвердження методичних рекомендацій щодо здорового харчування дітей у навчальних закладах». Там ідеться, зокрема, й про оновлені вимоги до продуктів, які споживають малюки. Однак цей документ все ще лишається проектом. Він досі не набув чинності. Дієтичний безглютеновий стіл просто не дійшов іще до державного рівня. Тож надія лише на небайдужих та ініціативних батьків.

 

Коментарі
Завантаження ...